Skup platyny

Platyna uchodzi za jeden z najpiękniejszych metali na świecie – przez swoją specyficzną barwę bardzo często bywa mylona ze srebrem. Surowiec znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Niestety, jego złoża są coraz trudniej dostępne. Stąd też na popularności zyskują punkty, których specjalnością jest skup platyny. Oddając złom platyny, nie tylko realnie wpływasz na ochronę środowiska, ale przede wszystkim zarabiasz - produkty z platyną mogą być naprawdę wiele warte. Sprawdź, co możesz zyskać!
Skup platyny

Skup platyny – na czym polega działalność?

Prowadzony przez nas skup platyny wyróżnia się indywidualnym podejściem oraz szybką wyceną. Dysponujemy niezbędnymi narzędziami ułatwiającymi analizę składu dostarczanego materiału. Posiadamy własne zaplecze transportowe umożliwiające odbiór złomu na terenie całego kraju. Współpracujemy zarówno z osobami fizycznymi, jak i firmami. Oferujemy płatności gotówkowe. Przy każdej transakcji sporządzamy stosowną dokumentację zawierającą wszystkie ustalenia. 

Charakterystyka platyny

Platyna jest pierwiastkiem chemicznym eksploatowanym już od 1735 roku. Należy do grupy tzw. metali przejściowych. Charakteryzuje się srebrzystobiałą barwą i silnym połyskiem. Z łatwością poddaje się obróbce. Obecnie największym producentem platyny na świecie jest Republika Południowej Afryki, gdzie rocznie wydobywa się nawet 140 ton tego surowca. Tam też znajdują się największe pokłady tego niezwykłego pierwiastka. Na uwagę zasługuje temperatura topnienia platyny, która wynosi ponad 1760 st. C. Platyna nie jest klasyfikowana jako substancja szkodliwa – nie powoduje żadnych uczuleń, nie wchodzi w reakcje chemiczne. Cechuje się niezwykle stabilnymi właściwościami elektrycznymi. Platyna to jeden z metali szlachetnych i myli się ten, kto myśli, że najczęściej występuje w postaci biżuterii. Wręcz przeciwnie - większość wyrobów z platyny spotkamy w przemyśle.

Właściwości takie jak obojętność chemiczna, wysoka temperatura topnienia, przewodność elektryczna oraz tworzenie się struktury gąbczaste, zostały wykorzystane w wielu dziedzinach techniki.

Przykładem mogą być dość popularne czujniki temperatury Pt100, gdzie wykorzystano liniową zmianę oporności w drucie platynowym oraz ze stopu Pt z 7%Rh. Stop Pt z rodem wykorzystywany jest też do produkcji naczyń (tygielków i rurek) laboratoryjnych.

Platyna rozpylona i podgrzana tworzy krystalizując struktury gąbczaste (o dużej powierzchni). Właściwość ta w połączeniu z dużą absorpcją wodoru, węgla oraz tlenków siarki została wykorzystana przy produkcji katalizatorów do produkcji środków chemicznych oraz w katalizatorach samochodowych. Produkcja benzyn wysokooktanowych nie może się obyć bez katalizatorów platynowych.

Kolejną dziedziną gdzie znalazła zastosowanie jest medycyna – od stomatologii, przez ortopedię aż do rozrusznika serca. Platyna nie powoduje uczuleń, nie wchodzi w reakcje chemiczne za to ma bardzo stabilne właściwości elektryczne.

Jesteśmy zainteresowani skupem złomu platyny przede wszystkim w postaci termopar, tygli laboratoryjnych oraz elektrod i biżuterii.

Skąd pozyskiwać platynę na skup?

W naturze platyna występuje najczęściej w postaci ziaren, rzadziej większych bryłek o masie nieprzekraczającej 10 kg. Wytwarza się podczas wczesnej krystalizacji skał magmowych, a jej największe skupiska można znaleźć w ultrazasadowych skałach magmowych, takich jak: dunity, perydotyty i piroksenity. Należy do wyjątkowo rzadkich metali, przez co oddawanie platyny na skup jest bardzo opłacalne. Współcześnie surowiec wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, np. przy produkcji katalizatorów samochodowych (w 2008 r. branża samochodowa odnotowała zapotrzebowanie na ten pierwiastek w wysokości 43% światowego ogółu, żadna inna dziedzina nawet nie zbliżyła się do tego wyniku). Na skup platyny można oddawać również urządzenia pomiarowe, takie jak np. pH-metry. Przyjmujemy również wszelkiego rodzaju rezystory stosowane do pomiaru temperatury i niektóre typy termopar. Platynę można także znaleźć w naczyniach (tygielkach i rurkach) laboratoryjnych – jest bardzo popularnym elementem przy produkcji takich przedmiotów ze względu na wysoką temperaturę topnienia.

Skup platyny a ekologia

Pozyskiwanie odpadów z rynku wtórnego stanowi doskonały sposób ochrony środowiska. Pozwala na organicznie emisji szkodliwych substancji do środowiska – w trakcie prac wydobywczych wytwarzają się niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Stąd też zdecydowanie lepszym pomysłem na pozyskanie czystego surowca jest skup platyny. Recycling odpadów wtórnych prowadzony jest zgodnie z ustalonymi procedurami i pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów. Zachęcamy wszystkich posiadających złom platyny do sprzedaży swoich materiałów.

Może Cię zainteresować również:

Cena platyny na skupie

Współpracujemy z osobami chcącymi spieniężyć swój złom platyny. Oferujemy skup platyny w konkurencyjnych cenach (obecnie na rynku za gram platyny można otrzymać około 110 zł). Cena platyny po oddaniu materiału na skup jest ustalana indywidualnie. Kwota zależy m.in. od jakości i ilości czystego surowca w dostarczonych przedmiotach. Do zbadania składu stopu wykorzystujemy spektrometry. Jeśli dysponujesz materiałem mogącym zawierać ten wartościowy pierwiastek, zapraszamy na nasz skup złomu platyny. W celu umówienia dogodnego terminu prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem