Jak rozpoznać srebro?

Srebro to metal szlachetny, który charakteryzuje się właściwościami odkażającymi, bakteriobójczymi i czyszczącymi. Ten kruszec był znany już w starożytności! Stosowany był do produkcji biżuterii, sztućców i srebrnych naczyń. Srebro było używane również jako waluta.
Jak rozpoznać srebro?
Z tego artykułu dowiesz się:
 • jakimi cechami wyróżnia się srebro,
 • jak rozpoznać srebro,
 • jak sprawdzić srebro w domu,
 • jak odróżnić srebro od aluminium,
 • jak rozpoznać srebro bez wybitej próby,
 • jakie właściwości ma srebro,
 • jakie są zalety współpracy ze skupem Stellmet.

Co warto wiedzieć o srebrze?

Ze srebra mogą powstać różnorodne kształty. Z tego powodu, iż charakteryzuje się tym, że jest ciągliwe i miękkie. Warto także wspomnieć o tym, że ten specjalny kruszec ma właściwości bakteriobójcze. Faktem jest to, że opisywany metal jest najlepszym przewodnikiem ciepła i prądu. Znajduje zastosowanie w wielu branżach takich jak np. elektrotechnika, przemysł i jubilerstwo. 

Jak rozpoznać srebro? 

W tym celu możesz skorzystać z diagnozy w Urzędzie Probierczym. Mowa o metodzie miareczkowej sprawdzania srebra. Mamy tu do czynienia z pobraniem niewielkiej próbki materiału z przedmiotu, która następnie jest ważona. Później również rozpuszczana w kwasie azotowym. W kolejnym kroku do roztworu dodaje się specjalne odczynniki. Podłączona aparatura rejestruje zmiany parametrów elektrycznych. 

Sprawdzanie srebra w domu

Jak rozpoznać srebro? Na to pytanie już znasz odpowiedź. Warto bardziej rozwinąć ten temat. Istnieje bowiem wiele metod, które są możliwe do przeprowadzenia w domu. Należy sobie jednak uświadomić, że brak fachowej wiedzy i chemicznych odczynników nie gwarantuje 100% skuteczności.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest próba magnesu. Istotną informacją jest to, że srebro jest metalem diamagnetycznym. Nie reaguje na magnes. W przypadku, gdy dany przedmiot jest przyciągany przez magnes, to oznacza to to, że nie jest wyprodukowany z czystego srebra. Ten prosty sposób może Ci pomóc! 

Jak sprawdzić srebro? Kolejną metodą jest przeciągnięciem srebrnym przedmiotem po czystej i białej kartce. W sytuacji, gdy powstanie na niej ciemny ślad, wskazuje to na to, iż dana rzecz nie jest wyprodukowana ze srebra. 

Warto także wspomnieć o próbie Archimedesowej. Podczas jej przeprowadzania, konieczne jest wykonanie kilku obliczeń. Srebro ma gęstość 10,5 g/cm3. Możesz sprawdzić, czy gęstość odpowiada gęstości srebra na podstawie ilości wody, która została wyparta przez przedmiot z naczynia.

Jak sprawdzić srebro w domu? Sprawdzenie srebra kwasem

Innym sposobem jest też sprawdzenie srebra kwasem. Ta metoda możliwa jest do przeprowadzenia w domu. Konieczne jest użycie specjalnej cieczy, która występuje pod różnymi nazwami. Przykładem jest płyn do testowania srebra, czy też ciecz chromowa. To, w jaki sposób proces będzie przeprowadzany, zależy od preparatu, który zostanie użyty. Najczęściej mamy do czynienia z naniesieniem kropli płynu na dany przedmiot. Sprawdza się, czy nastąpiła zmiana jego koloru pod wpływem chemikaliów. Musisz jednak mieć świadomość tego, że takie płyny są środkami inwazyjnymi. Z tego powodu właśnie tego typu testy wykonuje się na mało widocznym elemencie. 

Srebro - jak sprawdzić?

Jak sprawdzić srebro? Istnieje też możliwość sprawdzenia autentyczności srebra przez wnikliwe oględziny przedmiotu. Jedne z istotnych parametrów to kolor i waga. W przypadku, gdy waga jest bardzo niska, świadczy to o tym, że przedmiot jest wykonany z metalu o wartości znacznie niższej niż srebro. 

Jak odróżnić srebro od aluminium?

Najprostszym sposobem na to, aby odróżnić srebro od podróbek jest użycie magnesu. Jest tak dlatego, iż magnes nie wejdzie w reakcję z metalem w wyrobie ze srebra. 

Od czego uzależniona jest cena złomu srebra?

Na wartość złomu ma wpływ sytuacja ekonomiczna na świecie. Należy uzmysłowić sobie również to, że im wyższa próba srebra, tym cena rośnie. W przypadku, gdy zależy Ci na profesjonalnej wycenie wartości przedmiotów wykonanych z tego kruszca, skorzystaj z usług firmy Stellmet.

Czym jest próba srebra?

Warto również dowiedzieć się, czym jest próba srebra. To wskaźnik wyrażony w promilach. Określa on zawartość czystego chemicznie srebra w stopie. Można spotkać się z:

 • próbą 1, czyli 925 zawiera 92,5% czystego srebra,
 • próbą 2, czyli 875 zawiera 87,5% czystego srebra,
 • próbą 3, czyli 830 zawiera 83,0% czystego srebra,
 • próbą 4, czyli 800 zawiera 80,0% czystego srebra.

Czy warto oddać materiał na skup złomu srebra?

Po pierwsze, to dobry sposób na zarobek. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać zaufany skup złomu! Takim właśnie jest firma Stellmet. 

Srebro. Jak sprawdzić? Podsumowanie 

Srebro. Jak sprawdzić? Warto podsumować informacje na ten temat. Konieczne jest zbadania wymiarów srebra i porównanie ich z jego wagą. W przypadku, gdy proporcje są zaburzone, świadczy to o tym, iż srebro nie jest prawdziwe.

Warto też wiedzieć, że kawałek srebra powinien być lekko odpychany w momencie, gdy zostanie umieszczony w pobliżu magnesu neodymowego.

Jak rozpoznać prawdziwe srebro? Można także zastosować metodą, w której to korzysta się z urządzenia, mierzącego prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w srebrze. W ten oto sposób masz możliwość sprawdzić, czy otrzymany wynik będzie odpowiadać normom. 

W jakiej postaci przyjmowane jest srebro w Stellmet?

Znaczna część tego kruszcu znajduje się w złomie, pochodzącym z przemysłu. W Stellmet przyjmowany jest metal w każdej postaci! Mogą to być np. druty, przedmioty posrebrzane, biżuteria, elementy srebrne z urządzeń, styki i blaszki. 

Co jeszcze warto dowiedzieć się na temat srebra?

Faktem jest to, że srebro najlepiej przewodzi energię termiczną i elektryczną. Wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi i bakteriobójczymi. Warto też wiedzieć, że próby srebrna wyrażają ilość czystego srebra w stopie. 

Złom srebra może być stosowany np. w produkcji sprzętu elektronicznego i elektrycznego takiego jak: kable, przełączniki i bezpieczniki. Ten kruszec wykorzystywany jest także w produktach komputerowych. Srebro używa się też do produkcji elementów silników samochodowych, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych.

Ciemnienie srebra 

Musisz sobie uświadomić, że ciemnienie srebra jest naturalnym procesem! Co więcej, ten proces potwierdza prawdziwość kruszcu. Jednak już nie jest to odpowiednia metoda na: jak sprawdzić srebro. Należy zwrócić uwagę na ten fakt, iż ciemnienie odbywa się w długim czasie. 

Zalety współpracy ze skupem złomu Stellmet

Ogromną zaletą współpracy ze skupem złomu Stellmet jest to, że nie musisz przeprowadzać starannych selekcji złomu. Kolejny plus jest taki, że po zatwierdzeniu umowy i sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzany jest samodzielny odbiór złomu za pomocą własnych środków transportu. Firma ma duże doświadczenie w branży. Cały czas rozwija się! Dlatego też współpraca z nią jest korzystna dla Klientów.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem