Złom Metali Szlachetnych i Rzadkich

Skupujemy również złom metali szlachetnych oraz rzadkich. Pod ta nazwą kryją się najróżniejsze metale, których popularność stale rośnie.

Złom Metali Szlachetnych i Rzadkich

Jeżeli chodzi o metale rzadkie, najbardziej interesuje nas skup tytanu, wolframu czy molibdenu. W przypadku metali szlachetnych w naszej ofercie jest m.in. skup srebra czy platyny. Więcej o tych metalach możecie przeczytać w tekście poniżej.

Wszystkie możliwe materiały, które skupujemy w kategorii Złom metali szlachetnych i rzadkich, znajdziesz w boksie po prawej stronie.

Metale rzadkie

W metalurgii stali dla poprawy właściwości stali stosuje się dodatki stopowe. W szczególności to metale rzadkie takie jak Wolfram, Molibden, Niob, Wanat, Tytan, Cyrkon, ale również bardziej pospolite jak Cr, Mn, Si.

Ze względu na swój ciężar, wszystkie te pierwiastki dodane bezpośrednio to roztopionej stali, toną lub lżejsze pływają po powierzchni. Aby wyeliminować różnice w stężeniu poszczególnych pierwiastków w kąpieli, dodaje się ww. pierwiastki w postaci żelazostopów.

Wcześniej przygotowane żelazostopy są tak naprawdę koncentratem, do najpopularniejszych należą FeCr (zaw. Cr ok. 60%), FeMn (70%Mn), FeMo (ok. 65%Mo), FeV (ok.80%V), FeNi (60%Ni), FeTi (70%Ti). Prawie wszystkie mają bardzo podobny wygląd „metalicznego kamienia”, dlatego dla rozróżnienia i wyceny niezbędna staje się analiza spektrometryczna.

Żelazostopy stosowane są powszechnie w hutach stali jak również w odlewniach żeliwa oraz staliwa.

Metale rzadkie coraz częściej (ale nie powszechnie – z powodu kosztów) stosowane są też w formie metalicznej czystej.

Przykładem może być wykorzystanie molibdenu – w postaci drutu lub blaszek jako elementy grzejne pieca oporowego, w postaci wałków jako elektrody do topienia szkła, w postaci blach jako elektroda do pokrywania szyb, czy też na żaroodporne naczynia używane w produkcji wolframu.

Innym przykładem może być właśnie wspomniany Wolfram. Kiedyś często stosowany w żarówkach. Obecnie w dobie świetlówek i LEDów Wolfram spotkać można w postaci żarników podgrzewających rozpylony pył AlSi do postaci półpłynnej. Wciąż stosuje się wolfram na elektrody do spawania metodą Tig.

Tytan – metal twardy i lekki – od dawna metal przyszłości. Jego czas właśnie nadszedł, jest coraz częściej stosowany. Powszechny w przemyśle lotniczym – konstrukcje samolotów, elementy wirników i silników, maszynowym - narzędzia, chemicznym – siatki i kosze. Tytan zaczyna tworzyć odrębną część metalurgii, można go spotkać w postaci blach, prętów, rur, siatek. W postaci czystej lub stopowej z dodatkiem np. 6% Mo lub 4% Al. Tlenki TiOx służą jako pokrycia dla płytek i narzędzi w węglika spiekanego oraz dla wysokowydajnych narzędzi ze stali szybkotnących.

Metale Szlachetne

Platyna jeden z metali szlachetnych i myli się ten, kto myśli, że najczęściej występuje w postaci biżuterii. Wręcz przeciwnie większość wyrobów z platyny spotkamy w przemyśle.

Właściwości takie jak obojętność chemiczna, wysoka temperatura topnienia, przewodność elektryczna oraz tworzenie się struktury gąbczaste zostały wykorzystane w wielu dziedzinach techniki.

Przykładem mogą być dość popularne czujniki temperatury Pt100, gdzie wykorzystano liniową zmianę oporności w drucie Platynowym oraz ze stopu Pt z 7%Rh. Stop Pt z rodem wykorzystywany jest też do produkcji naczyń (tygielków i rurek) laboratoryjnych.

Platyna rozpylona i podgrzana tworzy krystalizując struktury gąbczaste (o dużej powierzchni) – właściwość ta w połączeniu z dużą absorpcją wodoru, węgla oraz tlenków siarki została wykorzystana przy produkcji katalizatorów do produkcji środków chemicznych oraz w katalizatorach samochodowych. Produkcja benzyn wysokooktanowych nie może się obyć bez katalizatorów platynowych.

Kolejną dziedziną gdzie znalazła zastosowanie jest medycyna – od stomatologii, przez ortopedie aż do rozrusznika serca. Platyna nie powoduje uczuleń, nie wchodzi w reakcje chemiczne za to ma bardzo ma bardzo stabilne właściwości elektryczne.

Odkupem złomu platyny zainteresowani jesteśmy przede wszystkim w postaci termopar, tygli laboratoryjnych oraz elektrod i biżuterii.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem