Wiele zakładów przemysłowych specjalizujących się w obróbce mechanicznej metali mierzy się z wyzwaniami związanymi z odpowiednim gospodarowaniem odpadami poprodukcyjnymi. W dłuższej perspektywie zaniedbanie tego obszaru może prowadzić do istotnych strat finansowych. Odpowiednia segregacja metali jest kluczowa dla maksymalizacji wartości surowców i optymalizacji procesu recyklingu. Temat ten ma szczególne znaczenie dla firm zajmujących się wytwarzaniem elementów metalowych, ponieważ sposób zarządzania odpadami bezpośrednio wpływa na rentowność ich działalności.
Częstym problemem jest brak skutecznej segregacji odpadów metalowych, w wyniku czego różne metale, takie jak stal, aluminium czy miedź, są ze sobą mieszane.
Nie mieszaj, segreguj! Zwiększaj wartość odzyskiwanych surowców
Mieszanie różnych rodzajów metali w zakładach przemysłowych zajmujących się produkcją części metalowych prowadzi do znacznych strat wartości odpadów. Każdy metal ma inną cenę rynkową i wymaga odmiennych procesów przetwarzania – np. stal i aluminium muszą być rozdzielone, ponieważ ich recykling przebiega w zupełnie innych warunkach technologicznych.
Jednym z głównych problemów jest brak czyszczenia obrabiarek przy zmianie rodzaju metalu poddawanego obróbce, co prowadzi do mieszania się wiórów różnych metali a w konsekwencji do obniżenia wartości odpadu. W skrajnych przypadkach taki surowiec może całkowicie stracić wartość i nie nadawać się do recyklingu. Odpowiednia segregacja surowców przyczynia się do maksymalizacji wartości odzyskiwanych materiałów, minimalizacji strat oraz optymalizacji procesów operacyjnych w zakładzie.
Jakie straty generuje brak segregacji?
Brak lub nieodpowiednia segregacja metali w zakładach przemysłowych może generować znaczne straty. W zależności od rodzaju metali i procesu recyklingu, firmy mogą stracić średnio do 30-50% wartości surowców. Oto kilka przykładów:
- Mieszanie stali z aluminium – może prowadzić do straty nawet 30% wartości materiału.
- Mieszanie miedzi z innymi metalami – miedź to materiał o bardzo wysokiej wartości, ale w połączeniu z innymi metalami można stracić nawet 40-50% jej wartości.
- Błędy w segregacji wiórów metalowych – wióry stalowe, aluminiowe, jeśli są zmieszane, tracą swoją wartość na poziomie 25-35%.

Jakie straty finansowe może generować mieszanie odpadów metalowych? Przykład brązu
Nieefektywne zarządzanie odpadami metalowymi w zakładach przemysłowych nierzadko prowadzi do poważnych strat. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru tych nieodwracalnych kosztów.
- Jeśli wióry różnych gatunków brązu są zmieszane, cena zakupu wynosi około 21 zł/kg.
- Jeśli gatunki wiórów brązu są oddzielone, to za niektóre gatunki można otrzymać powyżej 30 zł kg.
To oznacza stratę rzędu 30% wartości surowca, którą można łatwo wyeliminować – wystarczy zoptymalizować procesy segregacji, bez konieczności dodatkowych inwestycji.
Warto zauważyć, że strata rzędu 9,00zł wartości surowca dotyczy wartości na kg. Natomiast przy większych ilościach, np. tonach, ta strata staje się jeszcze bardziej znacząca. W przypadku 1 tony odpadów metalowych, przy średniej stracie 9 zł/kg, możemy mówić o utracie nawet 9000,00 zł, które można odzyskać poprzez wprowadzenie odpowiedniej segregacji.

Pobierz darmową checklistę!
Chcesz lepiej zarządzać odpadami metalowymi i zwiększyć zyski z recyklingu? Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci darmową checklistę, która pomoże zoptymalizować segregację i odzysk surowców.