Jak wyglądają prognozy dla aluminium?
Według prognoz, globalny popyt na aluminium nie ma wykazywać tendencji spadkowej. Nadal będzie on napędzany rosnącym zastosowaniem technologii odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne i pojazdy elektryczne, a także zwiększonym zapotrzebowaniem na infrastrukturę sieci elektroenergetycznych.
Wzrost zapotrzebowania na aluminium ma być zaspokajany przez systematyczne zwiększanie podaży w regionach takich jak Afryka, Azja i Bliski Wschód, a także przez wzmożenie produkcji w kluczowych europejskich hutach, które wcześniej ograniczyły działalność z powodu wysokich kosztów energii związanych z inwazją Rosji na Ukrainę – w latach 2021–2023 produkcja aluminium w Europie spadła o niemal 15%.
Ceny surowców – prognozy cen aluminium
Chiny będące największym producentem aluminium na świecie, stale kontynuują rozbudowę swoich hut w Azji Południowo-Wschodniej, przez co zbliżają się do krajowego limitu produkcji wynoszącego 45 mln ton rocznie. Po wzroście cen aluminium o 10% w 2024 r., oczekuje się, że w 2025 r. ceny pozostaną na stabilnym poziomie, by wzrosnąć o kolejne 4% w 2026 r. Wzrost ten będzie wspierany przez utrzymujący się stabilny popyt.