Platyna – jak ją rozpoznać?

Platynę zalicza się do metali szlachetnych. Jest ona trwała. Charakteryzuje się również intensywnym połyskiem. Jej odcień jest naturalnie biały. Warto wiedzieć, że została odkryta w Kolumbii.
jak rozpoznać platyne

Z tego artykułu dowiesz się więcej informacji na temat platyny. Mianowicie:

  • poznasz cechy charakterystyczne platyny,
  • uzyskasz odpowiedź na pytania typu: jak sprawdzić czy platyna to platyna, jak rozpoznać platynę domowym sposobem, jak rozpoznać platynę, jak wygląda platyna.

Poznaj właściwości platyny!

Platyna wykorzystywana jest od prawie 300 lat! Warto wiedzieć, że jest ona metalem przejściowym. Jedną z jego cech jest plastyczność. Dlatego też właśnie platyna idealnie nadaje się do obróbki! Z tego też powodu stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu. Jej temperatura topnienia wynosi 1760°C. Wyróżnia się także: stabilnymi właściwościami elektrycznymi. Warto także podkreślić, że ten metal nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami. Nie wywołuje uczuleń. Jak wygląda platyna? Musisz wiedzieć, że jest jednym z najpiękniejszych metali na świecie.

Trochę na temat historii platyny

Pierwszy raz o platynie wspomniał humanista włoskiego pochodzenia G.C. Scaliger. Jako datę odkrycia przyjęto oficjalnie rok 1735. Odkrywca to Antoni Ulloa. Warto też wiedzieć, że nazwa platyna pochodzi od słowa plata, czyli srebro.

Dowiedz się, w czym może występować złom platyny

Musisz wiedzieć, że platyna wykorzystywana jest w wielu branżach! Stosowana jest w przemyśle włókienniczym, chemicznym, motoryzacji, jubilerstwie, elektronice i dentystyce! Należy też zauważyć, iż cena tego metalu z każdym rokiem rośnie. Stellmet to profesjonalny skup, który przyjmuje złom platyny. Ten metal doskonale nadaje się do przygotowywania dysz termoelementów, części niemagnetycznych, styków, elektrod, końcówek piorunochronów, końcówek przyrządów chirurgicznych i igieł iniekcyjnych.

Dlaczego pozyskiwanie platyny ze skupu jest korzystne dla środowiska?

Musisz sobie uzmysłowić, iż recykling metali szlachetnych jest bardzo ważny! Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że złoża platyny zaczynają się wyczerpywać. W celu pozyskania 1kg tego pierwiastka, konieczne jest wydobycie 150 ton rudy. Recykling platyny wiąże się z takimi korzyściami dla środowiska jak np.:zmniejszenie zużycia energii,ochrona zasobów naturalnych,ograniczenie ilości składowych odpadów.

Dlatego też oddanie złomu platyny do skupu Stellmet to opłacalne rozwiązanie!

W jaki sposób pozyskiwana jest platyna?

Platyna naturalnie występuje w postaci bryłek lub ziaren. Ten pierwiastek wytwarzany jest podczas procesu takiego jak: krystalizacja skał magmowych. Jest on rzadkim metalem. Z tego właśnie powodu oddawanie platyny na skup opłaca się! Może ona być w postaci np. naczyń laboratoryjnych i urządzeń pomiarowych.

Przejdź, aby wypełnić fomularz i sprawdź, ile możesz zyskać na sprzedaży odpadów metali 

Jak rozpoznać platynę? Sposoby na ustalenie autentyczności platyny w domu!

Platyna – jak rozpoznać? Możesz w tym celu zastosować metodę zwaną: „Wódka Royal”. Musisz mieć dostęp do stężonych kwasów: chlorowodorowego i azotowego. Konieczne będzie ich zmieszanie w stosunku od 1 do 3. Należy umieścić produkt w roztworze. Ten pierwiastek zacznie rozpuszczać się tylko i wyłącznie w gorącej „wódce”. W przypadku, jeśli jest to podróbka platyny, rozpuści się ona natychmiastowo w zimnej mieszance.

Jak rozpoznać platynę? Gdy chcesz zobaczyć, czy dany przedmiot jest z platyny, możesz użyć dmuchawy do szkła. Konieczne będzie podgrzanie produktu. Jeżeli metal jest gorący, ale nie zaczął się topić, oznacza to, że masz do czynienia z platyną. Musisz mieć też na uwadze to, że iryd i pallad mogą zachowywać się w identyczny sposób! Jednak pamiętaj, że platyna nie rozpuszcza się w kwasie azotowym.

Ciekawostki na temat platyny

Jak już wiesz platyna cieszy się dużą popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Zawdzięcza to swoim właściwościom fizykochemicznym. Do nich należy: niewielka reaktywność i wysoka trwałość. Gdzie masz możliwość ją spotkać? Znajdziesz ją np. w częściach samochodowych i urządzeniach elektronicznych takich jak np. katalizatory. Stosowana jest także w jubilerstwie. Doskonale sprawdza się w wyrobie termopar, naczyń laboratoryjnych i specjalistycznych przyrządach medycznych.

Jakie są ceny platyny na skupie?

W skupie Stellmet oferowana jest platyna w konkurencyjnych cenach! Ustalane są one zawsze indywidualnie. To, jaka będzie kwota zależne jest od jakości i ilości czystego surowca w dostarczanych przedmiotach. Warto także podkreślić, że do zbadania składu stopu stosowane są spektrometry.

Platyna. Jak rozpoznać? Podsumowanie

Musisz mieć świadomość tego, że platyna jest rzadkim metalem. Jej cena może być wyższa niż np. złota. Jak rozpoznać platynę? Ten kruszec nie jest taki łatwy do rozpoznania. Jest on bowiem niezwykle podobny do białego złota. Od złota różni się przede wszystkim tym, że jest bardziej wytrzymały i twardszy. Platyna jest też o wiele bardziej intensywna. Warto również wiedzieć to, że jest to metal antyalergiczny. Z tego też powodu biżuteria z jej zastosowaniem może być noszona przez osoby, które są uczulone na nikiel.

Jakie są korzyści, wynikające ze współpracy ze skupem Stellmet?

Warto podjąć współpracę z firmą Stellmet, ponieważ ma ona duże doświadczenie w skupie i wycenie metali rzadkich, kolorowych i szlachetnych. Jej oferta skierowana jest do większych Klientów! Każdy z nich otrzymuje profesjonalne i indywidualne podejście. Dlatego też kontrahenci zawsze są zadowoleni ze współpracy.

Więcej na temat ceny złomu platyny

Platyna to jeden z najdroższych kruszców! Należy także zwrócić uwagę na fakt, że wydobycie tego pierwiastka jest dużo mniejsze niż aktualne zapotrzebowanie. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług skupu.

Gdzie bardzo często stosowana jest platyna?

Platynę bardzo często można spotkać w katalizatorach samochodowych. Do zadań tego metalu należy redukcja substancji toksycznych, które zawarte są w spalinach. Doskonałym pomysłem jest oddanie uszkodzonych lub zużytych katalizatorów na skup platyny. Warto też sprzedawać podzespoły na złom. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę to, że aby uzyskać 1 kg platyny, konieczne jest wydobycie 150 ton rudy albo też: poddanie recyklingowi kilka ton katalizatorów.

Na ten surowiec jest naprawdę duży popyt! Należy też przypomnieć, że skup platyny jest istotny z punktu widzenia ekologii i dbania o środowisko. Dzięki wybraniu tego rozwiązania zmniejsza się ilość śmieci, która zalega na wysypiskach.