Gdzie znaleźć wolfram?

Wolfram to jeden z najbardziej pożądanych metali, który jest ceniony z uwagi na swoje właściwości i zastosowanie. Ma szereg zalet jak choćby wysoką temperaturę topnienia, która wpływa na jego funkcjonalność. 

Gdzie znaleźć wolfram?

Wolfram wykorzystuje się w różnorodnych obszarach przemysłu — m.in. w branży motoryzacyjnej czy zbrojeniowej. Warto mieć jednak na uwadze, że stanowi on taki pierwiastek, którego złoża niestety ciągle maleją. Stąd też coraz większa popularność skupów tego metalu. Dowiedz się, gdzie jest wolfram oraz dlaczego jest on tak istotny i chętnie poddawany recyklingowi.

Wolfram — co to jest?

Wolfram stanowi surowiec, który należy do grupy metali przejściowych. W naturalnej postaci można go znaleźć wyłącznie jako część składową rud pozostałych metali w stanie wolnym. Przyjmuje on ciemnoszarą barwę, która po dokładnym oczyszczeniu zmienia się w srebrzystobiałą. Pierwiastek ten jest znany i ceniony za wiele właściwości, ale jedną z tych głównych jest fakt, że ma najwyższą temperaturę topnienia spośród wszystkich dostępnych metali. Określa się ją na poziomie 3410-3422°C. Doskonale przewodzi on ciepło, jest bardzo podatny wszelkiej obróbce, a w połączeniu z węglem staje się niezwykle kruchy, a zarazem twardy.

Co ciekawe, wolfram należy do metali odpornych na działanie kwasów, zasad, wody oraz tlenu. Dzieje się to dzięki procesowi pasywacji. Takie cechy sprawiają, że to naprawdę popularny pierwiastek, który ma do zaoferowania bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli zastanawiasz się, co to jest wolfram i gdzie możesz go znaleźć, wystarczy, że rozejrzysz się po swoim najbliższym otoczeniu. To także prosty sposób na to, by zasilić swój portfel — pewnie niektóre z narzędzi są już nieużywane czy uszkodzone i tylko zalegają w piwnicach, czy w firmach produkcyjnych. Wtedy warto zdecydować się na skup złomu i recykling, dzięki któremu pozbędziesz się przedmiotów, które tylko zabierają cenne miejsce.

Gdzie jest wolfram? Odkryj potencjał skupów

Z uwagi na to, że zasoby naturalne wolframu kończą się z roku na rok, a jego wydobycie niestety powoduje sporo zanieczyszczeń, które mają związek z ulatnianiem się spalin do atmosfery, warto poznać inne możliwości na pozyskanie go. Recykling tego pierwiastka to ogrom korzyści dla środowiska, przemysłu oraz domowego budżetu wielu osób. Warto być tego świadomym, szczególnie że magazynowanie dużych ilości wyłącza go z możliwości recyklingu. Stąd coraz większa popularność skupów, które stanowią alternatywny sposób na pozyskanie surowca.

Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, ponieważ jest ono niezwykle korzystne cenowo. Na finalną kwotę, którą można uzyskać ze sprzedaży, ma wpływ wiele czynników jak choćby jakość oraz ilość sprzedawanego pierwiastka. Najtańszym wariantem są wióra wolframu, a już tym korzystniejszym są druciki wolframowe. Blachy, wałki, pręty są wyceniane nawet za kilkadziesiąt złotych za kilogram. Oczywiście ostateczna stawka jest kwestią indywidualną, dlatego warto rozejrzeć się za renomowanym miejscem, które jest polecane wśród użytkowników.

Wolfram — do czego jest używany?

Zastanawia Cię to, do czego służy wolfram? Odpowiedź masz z pewnością na wyciągnięcie ręki we własnym otoczeniu. Nie da się ukryć, że surowiec stanowi bardzo ceniony metal. Jego ogromne właściwości sprawiają, że przyda się on w wielu różnorodnych branżach — od produkcji maszyn po specjalistyczny sprzęt. Metal ten ma szerokie zastosowanie w branży zbrojeniowej i motoryzacyjnej oraz służy do produkcji wielu maszyn czy narzędzi o dużej wytrzymałości. Niemal połowa surowca jest przeznaczona do tworzenia m.in. ostrzy, pił, wierteł, noży tokarskich oraz stali szybkotnących, które są przeznaczone do obróbki skrawaniem.

Z kolei pozostała, która przyjmuje głównie postać stopów wysokogatunkowej stali, stanowi elementy budowy zewnętrznych części samolotów, samochodów, pocisków oraz rakiet. Mała część wolframu jest stosowana w pozostałych dziedzinach — np. w przemyśle chemicznym, ceramicznym, garbarskim, jubilerstwie oraz muzyce, a także do wykonywania detektorów promieniowania jonizującego czy smarów. Warto wspomnieć, że surowiec ten pozwala na wytwarzanie żarówek, lamp elektronowych oraz rentgenowskich. Dlatego też tak ważne jest przemyślane dysponowanie nim i recykling, ponieważ złoża występują w coraz mniejszej ilości, a przy tym nie są one rozlokowane równomiernie. Największe dostępne zasoby znajdują się w Chinach, choć istnieją także i w Polsce, jednak w tym przypadku nie zostały one jeszcze wykorzystane.

Dlaczego warto sprzedać wolfram?

Wolfram można znaleźć w wielu rozmaitych narzędziach, które wykorzystywane są przez firmy przemysłowe, jak również gospodarstwa domowe, magazyny. Sprzedaż zarówno części, jak i całych przedmiotów bądź elementów z wolframem może być bardzo korzystnym sposobem na to, by skutecznie pozbyć się zalegającego złomu, a tym samym nieco wzbogacić budżet. Jeśli szukasz sposobu na to, aby pozbyć się rzeczy, które skutecznie zabierają przestrzeń i tworzą bałagan, a jednocześnie brak Ci motywacji do generalnych porządków, skorzystanie z usług przygotowanych przez skup wolframu jest fantastycznym pomysłem.

Wiele osób wybiera opcję sprzedaży wolframu z uwagi na świadomość tego, jaka jest sytuacja środowiska naturalnego. Dzięki niej można zaoszczędzić naturalne złoża, które nie są odnawialne i których każdego roku coraz bardziej ubywa. Ekonomiczny i dostępny recykling to idealny wybór dla wszystkich osób niezależnie od powodu, dla którego decydują się na taki krok — czy chodzi o oszczędności, porządek, ekologię.

Gdzie naturalnie występuje wolfram?

Jak już wspomnieliśmy, złoża wolframu występujące w przyrodzie są bardzo ograniczone, dlatego szuka się sposobów na jego wtórne wykorzystanie. Dziś większość zasobów, które są dostępne na rynku, pochodzi z Chin. Jednak sporo tego pierwiastka można również znaleźć w Kanadzie, Rosji, Wietnamie oraz Boliwii. Także i w Polsce można go odnaleźć, jednak w postaci rud molibdenowo-wolframowo-miedziwych. Są one obecne w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, a konkretnie w jego północno-wschodniej części. Złoża występują głównie w okolicach Myszkowa. Jednak dotychczas nie były one przedmiotem eksploatacji.

Warto wiedzieć, że surowiec ten zaliczany jest do grupy „krwawych diamentów”. To określenie dotyczące kamieni pochodzących z rejonów konfliktu. Przy ich wydobyciu bardzo często dochodzi do łamania praw człowieka. Termin ten jest w powszechnym użyciu i dotyczy także wolframu. Z uwagi na to, że pierwiastek ma ogromne znaczenie dla gospodarki, a jego naturalne występowanie w przyrodzie jest ograniczone, zalicza się go do tej kategorii minerałów.

Może Cię też zainteresować:

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem