Złom Stali Szybkotnących

Grupa stali HSS - to stal stopowa z wysoką zawartością pierwiastków takich jak W, Mo, V, Co; podnoszących twardość, wytrzymałość, a zarazem niezwiększających stopnia kruchości (dodatek Ni do stali podnosi kruchość).

Złom Stali Szybkotnących

Stal szybkotnąca – skup HSS

Wraz z wynalezieniem stopu stali szybkotnącej możliwa stała się sprawna i precyzyjna obróbka skrawaniem innych metali. Stal HSS jest szeroko wykorzystywana do produkcji różnego typu narzędzi. Masz zalegający złom stali szybkotnącej i chcesz się go pozbyć, a przy tym zarobić? Zgłoś się do nas - oferujemy korzystne warunki każdej transakcji.

Stal HSS - czym jest i jaka jest jej charakterystyka?

Stal HSS (ang. High Speed Steel) to stal z grupy stopowych stali narzędziowych. Stal szybkotnąca to stop żelaza i dodatków stopowych: chromu (od 3,5% do 5%), molibdenu (od 1% do 11%), wolframu (od 1% do 21%), wanadu (od 1% do 5%) oraz kobaltu (od 4% do 13%). Cechą charakterystyczną stali szybkotnącej jest jej wysoka twardość, odporność na zużycie oraz działanie wysokiej temperatury do nawet 600 stopni Celsjusza.

Stal szybkotnąca – gatunki

Do gatunków występujących w grupie stali szybkotnących zaliczyć należy:
- Stal HSS SW7M (obecnie najpopularniejsza, najbardziej uniwersalna) z niej wykonuje się narzędzia skrawające tj. wiertła, noże tokarskie, frezy tarczowe, frezy piłkowe.
- Stal HSS SW18 występuje np. we frezach modułowych, walcowych, walcowo-czołowych.
- Stal HSS SK5M (stosowana coraz częściej w obróbce stali nierdzewnych, kwasoodpornych), przykładem mogą być gwintowniki, frezy palcowe.
- Stal HSS SW9 i SW12c (wychodząca z użycia) najczęściej występującymi narzędziami z produkcji tej stali są; frezy modułowe składane, wiertła.

Oprócz powyższych występuje wiele innych gatunków stali szybkotnących, przykładowe zastosowanie podane powyżej jest tylko zobrazowaniem możliwości wykorzystania tych stali, nie może być jednak traktowane dosłownie.

Skup HSS – cena złomu stali szybkotnącej

Cena skupu stali szybkotnącej uzależniona jest od gatunku HSS oraz od ilości złomu oddawanego na sprzedaż. Różne gatunki HSS mają różną zawartość dodatków stopowych, co bezpośrednio przekłada się na wartość złomu. Najtańszym gatunkiem stali szybkotnącej jest stal SW9, a jednym z najdroższych SW18. Aby poznać aktualne ceny skupu złomu, prosimy o kontakt.

Skup HSS a wpływ na środowisko

Oddając na skup złom stali szybkotnącej, w realny sposób przyczyniasz się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Stal HSS można w pełni odzyskiwać w procesie recyklingu i wykorzystać do produkcji narzędzi skrawających. Ponowne przetwarzanie narzędzi i elementów, to możliwość wykorzystania zalegających i niepotrzebnych śmieci, które mamy w domach, w warsztatach czy w firmach. Dodatkowo przetopienie HSS eliminuje potrzebę wytwarzania nowych stopów stali. Metale do produkcji HSS wydobywane są z kopalni, których złoża powoli zaczynają się wyczerpywać. Ponadto sam proces wydobywczy wiąże się z emisją szkodliwych gazów i zużyciem ogromnych ilości energii. Sprzedając złom stali HSS na skup, dbasz o środowisko.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem