Gdzie jest najwięcej cyny?

Cyna należy do grupy tych metali, które stanowią sposób na rozwojowy biznes pozwalający zarobić sporo pieniędzy. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, które szukają sposobu na pozbycie się jej ze swojego otoczenia, oddając do recyklingu cynowe odpady, jak i przedsiębiorców, którzy są świadomi, jak cennym surowcem wtórnym może być taki złom. Podpowiadamy, czym jest cyna, gdzie szukać tego pierwiastka i jakie ma cechy charakterystyczne.
gdzie jest cyna

Co to jest cyna?

Nie każdy ma świadomość tego, że cyna stanowi jeden z najstarszych i najwcześniej odkrytych przez człowieka metali. Znajduje się ona w pierwszej trójce i została poznana zaraz po złocie oraz miedzi. Jest ona bardzo popularnym surowcem o powszechnym zastosowaniu, a co więcej, składnikiem pierwszego powstałego stopu metali. W połączeniu z miedzią była ona materiałem do wyrobu narzędzi, który jest wszystkim dobrze znany jako brąz. Miało to miejsce tysiące lat temu, bo około 3500 lat p.n.e. To właśnie cyna była odkryta znacznie wcześniej niż znany ołów, srebro czy żelazo.

Metal ten jest z natury miękki i kowalny. Ma niskie właściwości mechaniczne, dlatego nie jest w stanie być samodzielnie wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Jednak nie oznacza to, że jest on bezużyteczny, a wprost przeciwnie. Składnikiem wielu ważnych stopów jest właśnie cyna. Gdzie szukać tego surowca? W stopach brązów, mosiądzów, a także w stopach lutowniczych oraz łożyskowych.

Cyna jest również chętnie wybierana do pokrywania blach stalowych, z których korzysta się w codziennym życiu. Mowa o popularnych puszkach do przechowywania żywności. Dzieje się to z uwagi na fakt, że pierwiastek ten nie wchodzi w reakcje z kwasami organicznymi (a przynajmniej z ich znaczną większością), dlatego też może mieć zastosowanie w przemyśle spożywczym, gwarantując skuteczność i bezpieczeństwo.

Cyna jest metalem wprost koniecznym i niezbędnym w wielu obszarach przemysłu. Nie można się bez niej obejść w kontekście gałęzi elektronicznej oraz elektrotechnicznej. To właśnie dzięki niej można efektywnie lutować wiele elementów, które stanowią części składowe powszechnie używanych narzędzi. Z uwagi na to, że obecnie występuje spore zapotrzebowanie na ten pierwiastek, który jednocześnie ma ograniczony zasób w środowisku naturalnym, warto rozważyć skup cyny. Jeśli w swoim otoczeniu masz zbędne przedmioty z jej udziałem, możesz zdecydować się na taki recykling, a dzięki temu zarobić w prosty sposób, dbając o ekologię.

Właściwości cyny

Cyna jest bardzo popularna z racji swoich właściwości. Przede wszystkim wykazuje się ona bardzo niską temperaturą topnienia. Wynosi ona 231°C. Ponadto to metal niezwykle odporny na działanie korozji, a także świetnie przewodzący prąd. Z uwagi na te cechy cynę chętnie wykorzystuje się właśnie jako materiał do lutowania. To właśnie dzięki niej można uzyskać płytki drukowane, na których zaś umieszczane są konkretne podzespoły elektroniczne. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś cyna była bardzo tania, czego dowodem była produkcja zabawek dla dzieci w postaci żołnierzyków właśnie z niej wykonanych. Dziś tona metalu może kosztować na giełdzie ponad 20 tysięcy dolarów.

Właściwości antykorozyjne, którymi wykazuje się ten metal, sprawiają, że dziś cyna jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia powłok ochronnych, które pokrywają blachy. To ją wykorzystuje się do produkcji puszek z żywnością czy nawet konwi do mleka. Oczywiście to nie koniec jej cech i zastosowań. Jest ona powszechna nawet w przemyśle medycznym czy muzycznym.

Przejdź, aby wypełnić fomularz i sprawdź, ile możesz zyskać na sprzedaży odpadów metali 

Cyna — gdzie szukać?

Widzisz potencjał, jaki niesie w sobie cyna? Gdzie występuje ona w takim razie w naturalnym środowisku? Nie da się ukryć, że jej historia jest długa i sięga czasów przed naszą erą. Wtedy też intensywnie wydobywano ją i wytapiany na dzisiejszym obszarze Turcji i Iranu. Przez tysiące lat działo się to w dynamicznym tempie, co doprowadziło do tego, że badacze mają świadomość, że w całkiem bliskiej przyszłości na Ziemi wyczerpią się wszelkie naturalne zasoby tego surowca. Może się to wydarzyć już za kilka lat.

Obecnie do terenów, gdzie wydobywa się najwięcej tego metalu, należą kraje takie jak: Chiny, Birma, Brazylia, Boliwia, Indonezja, Malezja oraz Australia. Jak widać, są to miejsca dość odległe, stąd tak ważne jest, by w świadomy i rozważny sposób decydować się na konsumpcję tego pierwiastka, a co za tym idzie otwierać się na możliwości, które daje recykling.

Warto wiedzieć, że kiedyś również i w Polsce wydobywana była cyna. Miało to miejsce na Dolnym Śląsku, w sąsiedztwie Starej Kamienicy. Mówi się, że odkrycie tego metalu odbyło się w XIV wieku, a eksploatacja trwała od XVI do XVII wieku. Kopalnie ulokowane były w rejonie Gierczyna i funkcjonowało tam aż 20 jednostek. Także i lata później wzrosło zainteresowanie wydobyciem cyny w Polsce. Trwało to w latach 80. XX wieku, kiedy zaczęto rozważać otwarcie nowej kopalni. Decyzja ta jednak została zawieszona, bo uznano, że wydobycie cyny jest nieopłacalne. Dlatego pozostałości górnictwa zostały zagospodarowane wyłącznie w celach turystycznych w postaci zwiedzania sztolni niedziałających już kopalń.

Recykling cyny i skup metalu

Wiele osób zastanawia się, gdzie jest najwięcej cyny. Tak naprawdę jest jej sporo w każdym gospodarstwie domowym, ponieważ występuje ona powszechnie. Wystarczy rozejrzeć się po otoczeniu, by przekonać się, ile tak naprawdę tego surowca marnuje się i zabiera nam miejsca. Sporo cyny pozyskuje się ze stopów łożyskowych, odpadów do lutowania, urządzeń elektronicznych.

Jeśli więc masz takie nieużytki w zasięgu ręki, wiesz, że są one niesprawne bądź zbędne, warto uporządkować przestrzeń, a tego typu przedmioty i części oddać na skup złomu. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w ten sposób można pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne, a tym samym usprawnić proces pozyskania cyny z recyklingu. Jak się okazuje, naturalne zasoby, które nie są odnawialne i wyczerpują się w dynamicznym tempie, nie stanowią jedynego rozwiązania na pozyskanie tego cennego pierwiastka.

Skorzystanie ze skupu to nie tylko wsparcie ekologii, zadbanie o własne otoczenie. To również sposób na dodatkowy zarobek. Warto wiedzieć, że skup cyny może zapewnić każdemu wzbogacenie portfela. Metal ten nie należy do tanich, dlatego skupując go, trzeba sporo zapłacić. Działa to także w drugą stronę — podczas sprzedaży cyny na skupie każdy ma szansę wzbogacenia się w szybki i bezpieczny sposób. Najtańsze są stopy cyny z ołowiem, a tym bardziej korzystnym cenowo są stopy do lutowania zawierające srebro. Korzyści jest sporo i warto udać się do renomowanego skupu po indywidualną wycenę.